Zazdrościsz swoim kolegom, że wymiatają na nartach? Jeżdżą od wielu lat, a Ty dopiero chciałbyś zacząć, ale nie wiesz jak? Nie przejmuj się! Pamiętając o kilku zasadach, możesz szybko nauczyć się jeździć na nartach/snowboardzie i wszystkim pokazać na co Cię stać podczas zimowego wyjazdu w Alpy.

Krok 1

Jeśli sport nie jest Twoją codziennością, lepiej przygotuj się przed sezonem. Kilka prostych ćwiczeń dziennie ułatwi Ci naukę. Jest wiele tutoriali w sieci i z pewnością któryś będzie Ci odpowiadał.

Krok 2

Sprzęt. Na początku nie kupuj własnego sprzętu – zdecydowanie lepiej będzie go wypożyczyć. Obsługa wypożyczalni dobierze Ci odpowiedni sprzęt, a Ty nie będziesz mieć problemu co zrobić ze sprzętem jeśli nie połkniesz bakcyla.

Krok 3

Nadeszła zima. Karpacz? Czemu nie. Pamiętaj o jednym! Nigdy nie ucz się sam! Po pierwsze jest to niebezpieczne, a po drugie instruktor od razu zwróci Ci uwagę na to, co robisz źle. Zdarzają się ludzie, którzy od 10 lat jeżdżą i od 10 lat robią to niepoprawnie. Nie bądź jednym z nich.

Krok 3a

Twój przyjaciel z podstawówki/chłopak/tato/brat jest instruktorem i nauczy Cię za darmo? Uwierz, że lepiej wydać kilka złotych na obcego instruktora, gdyż osoba z rodziny czy z kręgu znajomych Cię nie nauczy. Nie pytaj dlaczego. Tak po prostu jest i każdy instruktor to potwierdzi.

Krok 4

Słuchaj się swojego instruktora i jeśli mówi Ci że masz 8 raz pod rząd wykonać daną ewolucję, to ją wykonaj a nie pytaj 8 raz po co. Zaufaj mu – w końcu zna się na rzeczy.

Krok 5

Podstawy już znasz i chcesz pojeździć sam? Spoko – ładuj się na wyciąg i pokaż na co Cię stać. Ćwicz jak najwięcej, a Twoje postępy zostaną zauważone.

Krok 6

Alpy… Daleko to? W sumie nie tak bardzo, więc czemu by się tam nie wybrać. Jeśli to Twój pierwszy wyjazd, odkąd się nauczyłeś jeździć, najlepiej nie jedź sam – pojedź z kimś kogo znasz i kto jeździ lepiej od Ciebie. W razie potrzeby zwolni trochę swoje tempo i pomoże Ci podczas Twojego pierwszego dnia na alpejskich stokach.

Krok 7

Jeźdź dużo, w końcu jesteś tydzień w Alpach – nic tak nie uczy jak rutyna. Pamiętaj, jesteś ciągle początkującym narciarzem i jeśli czujesz że musisz chwilę odpocząć – odpocznij. Nie ryzykuj kontuzji!

Krok 8

Wszyscy mówią o tej 3 kilometrowej czarnej trasie w środku lasu? Też chcesz zjechać? Ogólnie nic nie stoi na przeszkodzie – trochę kilometrów przejechałeś, nabrałeś wprawy. Pamiętaj jednak, że trasy oznaczone kolorem czarnym, są naprawdę wymagające technicznie, dlatego decyzja o zjeździe powinna wyjść od Ciebie. Nie daj się namowom kolegów: „Ty nie zjedziesz?!”. Tylko Ty wiesz, jak sobie poradzisz.

Powyższe kroki przedstawiają ogólną sytuację, ale są do zastosowanie przez wszystkich. Każdy z nas uczy się w swoim tempie i należy o tym pamiętać, by w sposób bezpieczny zjechać z czarnej trasy w Alpach!